Jednalo by sa o redesign VASEJ stranky. Do oci bijuce dve chyby: vo vete o cenniku mate \"v sekcií\" miesto \"v sekcii\" a pojem skoliaca cinnost je nezmysel. Hadam skolitelska,nie? Mozno v Ruskove sa tak hovori,na Slovensku nie. Borci!
iná verzia: Správa: Redesign vasej stranky. Vlastne len jazykove chyby. Ako si dovolujete druhym navrhovat web,ked mate take chyby na vasej stranke ako \"Viac najdete v sekcií cenník\" miesto \"sekcii\" a to nehovoriac o vyraze skoliaca cinnost. Skolitelska! Ing.Dula,kolko kacic a obalok stalo tvojich rodicov,kym ste dostudovali?
A odpoveď pre debilka:
Váš list číslo/zo dňa Naše číslo Bratislava
JP-1622/10 12. 10. 2010
Odpovedáme na Váš e-mail z 28. 9. 2010.
Prídavné meno školiaci je odvodené od slovesa školiť, t. j. vzdelávať, učiť, vyučovať. Prídavné meno školiteľský je odvodené od slova školiteľ, ktorým sa pomenúva ten, kto niekoho školí, a ktoré je odvodené od slovesa školiť. Prídavné meno školiaci teda súvisí s činnosťou školenia, prídavné meno školiteľský skôr s osobou, ktorá poskytuje túto činnosť. Prídavné meno školiaci sa vyskytuje v slovných spojeniach školiaca činnosť, školiaci program, školiaci systém, školiace stredisko, školiace centrum, školiace pracovisko, školiace akcie, školiace aktivity, školiace projekty, školiaci pracovník, školiace agentúry, školiace firmy. Prídavné meno školiteľský sa vyskytuje v slovných spojeniach školiteľská činnosť, školiteľský program, školiteľské centrum, školiteľské pracovisko, školiteľské podujatie, školiteľské akcie, školiteľské kurzy, školiteľský poplatok, školiteľské pôsobenie, školiteľské účinkovanie. Z uvedených príkladov vidieť, že prídavné mená školiaci, školiteľský sa v jazykovej praxi vyskytujú v niektorých slovných spojeniach zámenne, napr. školiaca/školiteľská činnosť, školiaci/školiteľský program, školiace/školiteľské centrum, školiace/školiteľské pracovisko. So slovom činnosť sa oveľa frekventovanejšie spája prídavné meno školiaca. Názov školiaca činnosť možno v oblasti vzdelávania hodnotiť ako ustálený.
Slovo sekcia má viacero významov. Okrem základného významu „úsek, oddelenie, odbor (úradu, ústavu a pod.)“ sa slovo sekcia používa ako termín vo význame „zložka nejakého výrobného celku, zložitého zariadenia a pod.“ vo viacerých odboroch. Slovník cudzích slov (2005) uvádza tieto: tech. časť varného systému kotla, článok; eltech. úsek vedenia elektrického rozvodu; raket. časť kozmickej lode určená na plnenie samostatných úloh: veliteľská, pomocná s.; stav. (pri typizovaných budovách) opakujúca sa skladbová časť: koncová, radová, schodisková s.; výp. tech. časť programu; včel. chovný úľ s jedným plástikom (porov. cit. slovník, ktorý je spolu s ďalšími príručkami sprístupnený na našej webovej stránke cez odkaz Lingvistické zdroje – Lexikografické príručky alebo skráteným prístupom http://slovniky.juls.savba.sk).
Dodávame, že kontakt na jazykovú poradňu je uvedený na našej webovej stránke.
S pozdravom
Mgr. Silvia Duchková
za jazykovú poradňu JÚĽŠ SAV
Ešte niečo, ty anonymný debílku? Milujem takých ľudí, čo sa hanbia aj podpísať, ale nečudujem sa, keď píšu takéto blbosti.